Wereldwijde certificering explosieveiligheid op komst

Op wereldvlak bestaan er verschillende certificeringsregelingen voor het op de markt brengen van explosieveilig materieel, en het veilig installeren en onderhouden. Zij worden door diverse certificeringsmechanismen geregeld. Internationaal opererende bedrijven en constructeurs hebben belang bij een wereldwijde certificering. Onder impuls van de Internationale Elektrotechnische Commissie (IEC, internationaal elektrotechnisch normaliseringsorganisme) is zo'n systeem in de maak. Merkwaardig genoeg is de vereiste certificering voor personen die de installaties ontwerpen, aanleggen, onderhouden, beheren en inspecteren.

IEC werkt aan wereldwijde certificering explosieveiligheid

Het nieuwe, wereldwijde systeem voor certificering van het op de markt brengen van materieel en werkzaamheden in explosiegevaarlijke omgevingen, het zogenaamde IEC/Ex-systeem, is nog in volle evolutie. De bepalingen zijn vergelijkbaar met de Europese ATEX-richtlijnen voor explosiegevaarlijke omgevingen die in alle Europese lidstaten omgezet zijn, maar er zijn ook opvallende verschillen. Rudy Van den Bergh, Activity Development Manager bij Vinçotte: "Personen die in explosiegevaarlijke atmosferen aan installaties werken, moeten in ons land, conform het Algemeen Reglement op de Elektrische Installaties (AREI), door hun werkgever bekwaam (BA4-BA5) worden verklaard voor de betrokken taak. De ATEX-richtlijnen spreken van te nemen technische en organisatorische maatregelen voor alle personen die tewerkgesteld zijn in omgeving met explosiegevaar. Dit alles is in te vullen door de uitbater van de installatie. Inhoudelijk zijn er echter geen specifieke eisen. In het nieuwe IEC/Ex-schema zullen die er wel zijn. Ook zullen de verschillende beroepen of functies hun werkzaamheden op elkaar moeten afstemmen."

Certificatie van technische functionarissen
De installaties waarvan sprake in de nieuwe regeling zijn complex en in tal van sectoren, zoals de petrochemie en de voedingsindustrie, wereldwijd vertakt. Internationaal zijn er tientallen verschillende certificeringsmechanismen van kracht. Het verhoogt de veiligheid indien alle partijen die werken aan de installaties een eenduidig beeld hebben van de eisen waaraan die installaties in de verschillende risicoklassen moeten voldoen en welke kennis en capaciteiten de betrokkenen van elkaar kunnen verwachten. Precies daarom is in het nieuwe wereldwijde schema de eis ingeschreven voor het certificeren van technische functionarissen en het veiligheidsmanagement. De certificatie gebeurt op basis van bewijzen inzake werkervaring en genoten opleidingen. De betrokkenen leggen verder een theoretisch examen af en tonen hun ervaring door in een gesimuleerde werkomgeving een praktijkexamen af te leggen, maar ook observatie in de eigen werkomgeving of beoordeling van een register van uitgevoerde werkzaamheden behoren tot de mogelijkheden.

Europa volgt?
De nieuwe regeling bestaat uit een aantal modules, gaande van de basisprincipes rond explosieveiligheid, over het ontwerpen, installeren, onderhouden, repareren, reviseren, testen en inspecteren van materieel, tot en met een audit van de installaties. Het is nog onduidelijk of en wanneer Europa deze nieuwe regeling zal omzetten. Voor bedrijven die in Europa werkzaamheden uitvoeren of materieel op de markt brengen, volstaan tot nader order de ATEX-richtlijnen, ingevoerd vanaf juli 2003.
De specialisten van Vinçotte oefenen controle- en inspectiewerkzaamheden uit in explosiegevaarlijke installaties. Ze staan in voor risico-analyses en voor het nakijken en goedkeuren van zoneringsplannen in Ex-omgevingen. Ook opleidingen over explosieveiligheid behoren tot de mogelijkheden.

Voor meer informatie over explosieveiligheid:
Vinçotte
Rudy Van den Bergh
Activity Development Manager
+32 (0)3 221 86 46
rvandenbergh@vincotte.be

Terug