Opleidingen in arbeidsveiligheid voor buitenlandse werknemers en management

Op elke werkvloer - van een KMO tot een multinational - is het waarborgen van de arbeidsveiligheid het hoogste goed. Preventie is van essentieel belang, zodat het risico op arbeidsongevallen steeds zo klein mogelijk is. Wanneer bedrijven met derden werken, verwachten zij dan ook van hen steeds vaker een veiligheidskwaliteitslabel, het VCA-certificaat bijvoorbeeld. Daarmee kunnen de aannemers aantonen dat hun personeel veilig kan werken. Vinçotte organiseert voor aannemers en hun werknemers VCA-opleidingen op maat.

Vinçotte Academy helpt mee aan een veiligere werkvloer

VCA staat voor: ‘VeiligheidsChecklijst Aannemers' en is een geaccrediteerd veiligheidsbeheersysteem. In eerste instantie was VCA gericht op de opleiding en certificering van operationeel leidinggevenden, werf- en projectleiders. Sinds 1 januari 2000 verplicht het systeem de bedrijven die zich laten certificeren ook om de arbeiders een verkorte, maar doorgedreven VCA-basisopleiding te laten volgen.
"Net als Belgische arbeiders, zijn ook buitenlandse arbeidskrachten, die hier (tijdelijk) werken voor aannemers die VCA-gecertificeerd zijn, verplicht om via hun werkgever een basisopleiding te volgen. Om een certificaat te krijgen, moeten ze slagen voor een bijbehorend examen", vertelt Georges Maheim, die bij Vinçotte Academy VCA-opleidingen geeft.

Ongevallen vermijden en risico's beheersen
"Tijdens de VCA-opleiding komen onder meer volgende aspecten aan bod: de risico's van werktuigen en gevaarlijke producten, het dragen van persoonlijke beschermingsmiddelen en het veilig uitvoeren van werken op hoogte. Het belang van zo'n opleiding spreekt voor zich: de werknemers maken zich de basisbeginselen eigen van veiligheid, leren ongevallen vermijden en risico's beheersen", vat Georges Maheim samen.

Duits, Engels ... of liever een tolk?
Een goede opleiding staat of valt met de manier waarop de leerstof wordt aangereikt. "We vinden het belangrijk om de theorie, die soms nogal droog is, te visualiseren met foto's, illustraties en videomateriaal", aldus Georges Maheim.
"Aangezien de deelnemers niet altijd even goed Nederlands begrijpen, bieden we onze opleidingen ook in het Frans, Engels en Duits aan, en indien nodig zelfs met een tolk. De syllabus en het examen zijn beschikbaar in de landstaal van de cursisten. Een aanpak die duidelijk werkt."

Management doet mee
Arbeidsveiligheid is een zaak van iedereen. En dus ook van het management. "Via de driedaagse opleiding VOL-VCA (kort voor: Veiligheid voor Operationeel Leidinggevenden) blijven de leidinggevenden op de hoogte van de nationale en Europese regels over veiligheid en gezondheid, verwerven zij inzicht in het goed communiceren over veiligheid, ontdekken ze de algemene en aan hun sector verbonden risico's en hoe ze die kunnen beheren, ... Het is belangrijk dat ook het management hiervan goed op de hoogte is. Dit komt niet alleen de veiligheid op de werkvloer ten goede, maar het management kan bij zware arbeidsongevallen volgens bepalingen uit het ARAB en AREI ‘strafrechtelijk' vervolgd worden."

Voor meer informatie over VCA-opleidingen:
Vinçotte
Steven Dierckx
Training Manager
+32 (0)2 674 59 94
sdierckx@vincotte.be

Terug